Місто Жовква є відомою туристичною локацією Львівщини. Але мало хто з мандрівників знає, що на околицях містах є теж чимало об’єктів, вартих уваги. Всього лиш 4 км від центру королівської Жовкви знаходиться село Стара Скварява. Воно є одним з найдавніших в цих краях, бо вперше у письмових джерелах згадується за 1398 рік. Походження назви Скварява доволі цікаве. Існує кілька легенд щодо появи цього топоніму, але всі вони пов’язані зі словом “шкварити”, пекти м’ясо, робити шкварки.
Територія села належить до горбистого Розточчя, що надає йому мальовничості. У селі бере початок річка з назвою Свиня. Про річку точно згадують при розповідях у Жовківському замку. Село лежить в улоговині, оточеній відрогами одного з масивів Розтоцьких гір. Цей масив у сусідніх селах називаю по-різному: Вовча Гора, Щекотів, Гарай. По обидва боки від Гараю розміщені села Стара Скварява і Глинсько. Ця гора є пам’яткою природи місцевого значення, тут висаджена унікальна алея модрини польської. Гора Гарай є не просто природнім об’єктом, вона має і велике історичне значення. Адже саме тут знаходилось давнє княже місто Щекотин від 1243 року. У 1594 році місто, вже під назвою Тисмениця, вщент знищене татарами.
До 1715 року на горі Городище, одному з відрогів Гараю, серед окольного города древнього Щекотова, стояла дерев’яна церква арх. Михаїла, що належала громаді села Глинсько. Вона єдина вціліла у спаленому татарами місті. Вцілілі мешканці обжили давній рільничо-ремісничий посад під горою – Глиньско. Так як стара церква була високо і доволі далеко від нових помешкань, вона мало використовувалася. Глинчани – рільники і гончарі збудували собі два нових храми в селі, у зручніших місцях. А церкву з гори перенесли до сусіднього села Стара Скварява, де знаходиться і до сьогодні. На цьому місці стояла її попередниця, дерев’яна церква Втечі до Єгипту діви Марії 1578 року, яка згоріла.
У Глинську церква була побудована у 1508 році. Про дату її побудови вдалось дізнатись зовсім недавно, під час реставраційних робіт у 2008 році, на одному з брусів північної стіни нави було знайдено про це запис.
В’їхавши в село зі сторони Жовкви, традиційно Жовківською вулицею, за поворотом на вулицю Шевченка, неодмінно увагу привертає велика мурована церква ап. Петра і Павла. За ним, позаду заховалась дерев’яна будівля храму арх. Михаїла XVI ст. з 500-літньою історією. Будівля цього храму побудована за зразком Галицької будівельної школи. Храм є тризрубний і одноверхий, баня є лише над центральною квадратною навою. По обидва боки від нави зі сходу і заходу, примикають вівтарна частина та бабинець. У квадратній наві з півночі розміщене одне вікно, а з півдня їх є два. По периметру церкву оточує широке ґонтове піддашшя. Покрівля храму на сьогодні вся зроблена з ґонту. Стіни храму над піддашшям кожуховані теж ґонтом.
Головна коштовність храму ховається за його дверима, в інтер’єрі. Це розкішний іконостас XVI-XVII ст. Яскравий зразок українського сакрального малярства, де повністю збережена більшість ікон. Образи молільного ряду є роботами майстрів Перемиської школи іконопису, намісний ряд належить пензлю відомого маляра Івана Рутковича зі Жовкви. Саме іконостас і низ будівлі є автентично збережений до наших днів, верхня частина зазнала змін.
Зараз у церкві діє музей “Староскварявський іконостас XVI-XVII ст”. Храм пройшов ґрунтовну реставрацію 2008-2014 років. Сам іконостас майже 20 років перебував у Львові теж на реставрації та дослідженні. А у 2015 році повернувся в рідні стіни, і створює цілісну гармонію даної сакральної пам’ятки.
Жовківщина багата на різні пам’ятки архітектури, природні об’єкти. Тут є вдосталь цікавого для захопливих мандрів. Одного разу відвідавши містечко Жовкву, не пошкодуйте часу – відвідайте село Стара Скварява. Унікальна пам’ятка дерев’яного сакрального мистецтва відкриє перед Вами всі свої таємниці.